Rüyada Kedinin Eve Girmesi

Rüyada kedinin eve girmesi o evde bir hırsızlık olayı yaşanacağı olarak yorumlanır. Rüyada kedi birşeyleri karıştırıyor ya da kapıp götürüyorsa bu eve giren hırsızın suçunu kimseye yakalanmadan başarıyla sona erdireceğini, evden bazı eşyalar götüreceğini işaret eder. 

İslami tabirlere göre kediler rüyalarda kişinin malını mülkünü, mirasını, işyerindeki hissesini, hesap defterini ya da bunlara benzer ekonomik varlığını sembolize eder. Kedi görmek aynı zamanda kişinin eşinin, sevgilisinin kaçabileceğine, evladının hayırsız çıkabileceğine, birisi tarafından ihanete uğrayabileceğine, kendini beğenmiş ve düzenbaz bir kadınla tanışacağına, akrabalar arasında kavga yaşanacağına delalet olabilir. Anlamı gördüğünüz rüyadaki olaylara göre değişebilir.
Rüyada Kedinin Eve GirmesiBazı durumlarda kedinin birşeyler çaldığını görmek gerçek hayattaki bir hırsızlığı işaret etmektense rüyayı gören kişinin bir borç ya da resmi para cezası ile karşı karşıya kalabileceği anlamına da gelebilir. Rüyada vahşi kedi görmek ise kişinin hayatında bir takım zorluklar yaşayacağına, angarya işler yapmak zorunda kalacağına ve sefalet çekeceğine delalettir. Rüyada kedi tarafından tırmalanmak o kişinin gerçek hayatta kendisine hizmet eden bir kişi tarafından ihanete uğrayacağı anlamına gelir. Rüyada kedi tarafından ısırılmak gerçek hayatta ilişkide bulunulan bir kadının düzenbaz ya da hırsız olduğunu anlamına gelir. Bazı durumlarda rüyada görülen kedi ısırığının uzun sürecek ama öldürmeyecek bir hastalığın habercisi olduğu da söylenmektedir. Rüyada kedi eti yediğini görmek sihir, büyü ve fal öğrenileceği anlamına gelir.

Kedi ile dövüştüğünü görmek düşmana karşı zafer kazanılacağı anlamına gelir.

Arapça’da kedi anlamına gelen “qitt” sözcüğü alınyazısı sözcüğü ile eş seslidir yani aynı sözcük hem kedi hem de alınyazısı anlamına gelir. Dolayısıyla rüyada görülen kediler ve kedilerin rüyadaki hareketleri kişinin alınyazısı ile haberler verir. Rüyada uslu bir dişi kedi görmek huzurlu bir yıl geçireceğiniz anlamına gelir. Vahşi bir dişi kedi görmek ise o yılın hayırlı gelmeyeceğini haber verir.
M.S. 653 senesinde doğmuş, rüya tabirlerinde derya olarak nitelenen ünli rüya yorumcusu Basralı İbni Şirin’in rüyada kedinin eve girmesi ile ilgili yaşanmış bir hikayesi vardır. Bir kadın İbni Şirin’e rüyasında bir kedinin kocasının karnını deşip içeriden organlarını çıkartıp yediğini gördüğünü anlatır, İbni Şirin kadına o gece kocasının dükkanına esmer bir hırsız gireceğini ve para kasasından 316 dirhem para çalacağını söyler. Olay aynen İbni Şirin’in anlattığı şekilde gerçekleşir. Mahallede esmer bir hamamcı vardır, rüya tabirini ve olayı duyan mahalleliler hamamcıya gider ve suçunu itiraf ettirirler. Hamamcı parayı geri verir. Bu olayı nasıl bildiği sorulan İbni Şirin, kedinin hırsızı temsil ettiğini, kocanın karnının deşilmesini ve içinden organların çıkartılmasının para kasasını ve paranın çalınmasını temsil ettiğini anlatır, İbni Şirin paranın miktarını ise kedi kelimesinin harflerinden yola çıkarak yaptığı bir hesapla tahmin etmiştir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *